Stredná zdravotnícka škola
Banská Bystrica
galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria

Múzeum holokaustu Auschwitz-Birkenau 2022

11. októbra 2022 žiaci Strednej zdravotníckej školy navštívili Múzeum holokaustu Auschwitz-Birkenau, bývalý nemecký nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor v Poľsku.

Toto miesto je šokujúcim svedectvom histórie a objektom na zozname svetového dedičstva UNESCO. Každý rok múzeum navštívia viac ako dva milióny ľudí z celého sveta. Pre svet sa stalo symbolom vojny, teroru, genocídy a holokaustu.

Žiaci počas prehliadky videli autentické fotografie, predmety, ktoré si väzni do tábora priviezli, ale aj plynové komory... Slovensky hovoriace sprievodkyne dopĺňali prehliadku emotívnym výkladom o živote a osudoch väzňov. Zapálením symbolickej sviečky pri stene smrti si žiaci uctili pamiatku obetí holokaustu. Spomínali aj na ľudí deportovaných z územia Slovenskej republiky v období 2. svetovej vojny.

Myslíme si, že je dôležité takéto miesta navštevovať, aby naša generácia viac nedopustila, aby sa hrôzy, ktoré boli súčasťou najstrašnejšej vojny v 20. storočí, nezopakovali.

Autor: Mgr. Zuzana Huľuková