Stredná zdravotnícka škola
Banská Bystrica
galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria galeria

Exkurzia do koncentračného tábora v Osvienčime

24. novembra 2015 sa žiaci prvého a druhého ročníka našej školy zúčastnili exkurzie do bývalého koncentračného tábora Auschwitz I. a Auschwitz Birkenau v Osvienčime. Je to jedno z najpochmúrnejších „múzeí“ Európy a sveta.

Za tri hodiny žiaci prešli areálom múzea, so záujmom si prezreli expozíciu, vypočuli si pútavý výklad sprievodcov a pri „stene smrti“ vykonali krátku pietnu spomienku, položili kyticu a zapálili sviečky.

Koncentračný tábor sa stal symbolom holokaustu z obdobia druhej svetovej vojny a od roku 1979 je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Deportovali sem približne 2,5 milióna ľudí, pričom odhady hovoria, že asi 1,1 milióna ľudí tu bolo zavraždených. Toto autentické miesto predstavuje akúsi pamäť národa. Musíme si uvedomiť, že ak si určité udalosti nebudeme pripomínať, hrozí nám, že zabudneme a chyby minulosti zopakujeme.

Autor: Mgr. Zuzana Huľuková